DÖRTKONAK KÖYÜNÜN İLK,TEK, DOĞRU, DÜRÜST, TARAFSIZ VE GÜMÜŞHANE'NİN EN BÜYÜK KÖY SİTESİ - Haberler - BENİM DEDEM...

Son mesaj - Gönderen: M Yücel ERGİN - Cuma, 04 May 2012 12:23
"Düşmanın yoksa, Hayatta hiç başarılı olamadın demektir.."
Haberler

Haberler->KÖYÜMÜZDEN HABERLERİMİZ->BENİM DEDEM...   
BENİM DEDEM...

    Cumhuriyet yıllarında varlıklı bir  ailenin oğlu olarak dünyaya gelen   Ahmet Talat NEBİOĞLU (Maraşal) Cumhuriyet  döneminde orta okula kadar okumuştur. Baba mesleği olan ticaretle Hep iç içe yaşamış, zamanında şehrin ileri gelen siyaset ve ticaret adamı olmuştur. Söz sahibi olması ve giyim kuşamıyla çok farklı oluşu nedeniyle çevresi tarafından (Maraşal) ismine layık görülmüş ve Maraşal ismini hep yaşatmıştır.(1970)’li yıllardan sonra ticarete veda etmiş,nakliyecilik işiyle uğraşmıştır.(1980)’den sonra ise emekliye ayrılmış, köyümüzün temiz havasını teneffüs edip,soğuk sularını içerek ebediyete intikalina kadar çiftçilikle uğraşmıştır.

        Benim dedem, çevresinde sert mizaçlı bilinen genelde de öyle davranan birisi olsa da o aslında, kendi iç dünyasında hoşgörü sahibi , her döneme ve zamana uyabilen, kendini hep yenileyen geliştiren bir insandı.Yardımseverdi, malını kimseden esirgemezdi, ağa oğlu olmasından gerek hep veren el olmuştu.Yazları bahçede oturur karşı yoldan geçen herkesi çay içmeye davet eder ve bundan büyük bir keyif alırdı.Yaramaz bir çocuk olmama ve haylaz bir delikanlılık yaşamama rağmen yavrusunun hatırası olmamdan mıdır,ağa babasının ismini taşımamdan mıdır,bilmem ama bir gün olsun tokadını yememişimdir;fakat ölümü bana en büyük tokadı olmuştur.

        Benim dedem Maraşal olmanın verdiği evsafa uygun giyinirdi,sürekli el yapımı ayakkabı yaptırır, her yıl takım elbisesini özel terzisine diktirirdi.Başından eksik olmayan fötr şapkası onun beyefendi giyimini tamamlardı.Salı günleri şehrin pazarına inmek için ahırımızdan hiç eksik olmayan benim de binmeye doyamadığım (kırat,dorat,yağız)atını eyerler özel sipariş getirdiği dizginini takar eyerin arkasına da deri üstü işlemeli sanat  eseri terkisini de koyardı son olarak da atın yem torbasını eyerin arkasına bağlardı,atın kuyruğunu ise özel olarak örmeyi unutmazdı artık atımız hazırdı.Üzerine bindiğinde o muhteşem şahsına münhasır görüntüsü görenlerin hafızasında asla silinmeyecek bir güzellik sergilerdi.

        Benim dedem hayatı seven zevk sahibi bir insandı.

      Yaşının hep yarısını söyler geceleri yaşadığımızdan sayılmaz derdi yaşını kırk dan yukarı hiç çıkarmadı. Dünyada asla kimseye boyun eğmeyen nadide bir insandı kendisiyle özdeşleşen ünvânı Maraşal gibi yaşayıp Maraşal gibi öldü.Hakka yürüyüşünün dokuzuncu yılını bitirirken seni her gün çok daha fazla özlüyor ve asla yerinin doldurulamayacağını biliyorum.


MEKANIN CENNET OLSUN BENİM DEDEM
        
RUHUNA EL FATİHA

Osman NEBİOĞLU   

Gönderen M Yücel ERGİN, Cumartesi, 02 Şubat 2013 23:42, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it