DÖRTKONAK KÖYÜNÜN İLK,TEK, DOĞRU, DÜRÜST, TARAFSIZ VE GÜMÜŞHANE'NİN EN BÜYÜK KÖY SİTESİ - Haberler - İSRAF DEĞİL İFTAR SOFRASI

Son mesaj - Gönderen: M Yücel ERGİN - Cuma, 04 May 2012 12:23
"Düşmanın yoksa, Hayatta hiç başarılı olamadın demektir.."
Haberler

Haberler->KÖŞE YAZARLARIMIZ-> İSRAF DEĞİL İFTAR SOFRASI   
İSRAF DEĞİL İFTAR SOFRASI

İftar sofraları, hem birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor, hem de birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, manevi duygular etrafında kenetlenmeyi öğretiyor.

İftarlar dostlar ve arkadaşlar arasında büyük bir buluşma anıdır. İftarlarda birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmek o manevi atmosferde aynı havayı solumak ayrı bir haz veriyor insana.

Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi Eskişehir’de dostlarla birlikte iftar sofrasında oruç açmak suretiyle aramızdaki kardeşlik duygusunu güçlendirmeye gayret gösteriyoruz.

Paylaşmadan ve misafir ağırlamadan bitirilmiş bir iftar eksiktir. İftar, bir olabilmek beraber olabilmek, elindekini paylaşabilmek ve yoksulun çilesine derman olabilmektir aslında.

Çeşit çeşit dünya nimetlerinin bulunduğu özellikle yıldızı çok otellerde ve dahi lüks lokantalarda yapılan “iftar” sofraları bana göre “israf” sofrasına dönüşüyor sevgili dostlar.

Bir dilim ekmeye muhtaç, bir kaşık sıcak çorbaya hasret kalan yoksulların varlığı buralarda hiç akla gelmez. Hepsi değil belki de  bir çok yerde yenilen yemeklerden çoğu israf olup gidiyor.

Ramazan ayı ve oruç ibadeti bu anlamda muhasebeyi, empatiyi yapabilme imkânı sunuyor bizlere.

Manevi muhasebe, yaşamın bütün alanlarında bir ömür boyu yapılması gereken husus.

Oruç tutarak gün boyu yemeden içmeden uzak durarak fakirlerin halini anlamaya çalışır.

 “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” diyen bir dinin temsilcileri olarak içinde bulunduğumuz modern çağda bu cümle birileri için ne kadar anlam taşıyor bilinmez ama israf etmeden iftarı, sahuru paylaşmak müstesna bir haz veriyor insana.

Hülasa israfdan uzak durarak mübarek ramazan ayı kalpleri şenlendirdiği gibi evlerimizi iftar sofralarımızı da şenlendiriyor.

Ramazan ayının kalan şu son günlerinde “cehennem azabından kurtulma” anlamı yüklenen ve içerisinde bin aydan daha hayırlı olan “kadir gecesini” barındıran özel günlerin bereketinden istifade ederek yuvalarımızda huzur atmosferini yakalamaya gayret etmeliyiz.

Günlük hayatımızda kullandığımız "Sayılı gün çabuk geçer." ifadesinin esasında psikolojik bir temeli var. Bizi terk edip gitmesini istemediğimiz günler, “su” gibi akıp geçiyor. On bir aydır hasretle beklediğimiz Ramazan ayının sonlarına yaklaştık

Netice olarak İftarlarımızın israfa dönüşmediği, oruçlarımızın ve diğer ibadetlerimizin kabul olduğu manen temizliğimizin gerçekleştiğine inandığımız bir ramazan ayını daha uğurlarken şimdiden “Kadir Gecenizi” ve akabinde “Ramazan Bayramınızı” tebrik ederim.
Hüseyin TURHAN
Gönderen M Yücel ERGİN, Çarşamba, 08 Ağustos 2012 16:08, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it