DÖRTKONAK KÖYÜNÜN İLK,TEK, DOĞRU, DÜRÜST, TARAFSIZ VE GÜMÜŞHANE'NİN EN BÜYÜK KÖY SİTESİ - Haberler - GENEL HABERLER

Son mesaj - Gönderen: M Yücel ERGİN - Cuma, 04 May 2012 12:23
"Düşmanın yoksa, Hayatta hiç başarılı olamadın demektir.."
Haberler

Haberler->GENEL HABERLER   
Üstün Dernekleri Ziyaret Etti

   AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Gümüşhane temasları çerçevesinde çeşitli sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.

   Dörtkonak Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile İkisu Artabel Tersun Derneklerini ziyaret eden Üstün’e köy muhtarları da eşlik etti.

  Köylerde bulunan eksikliklerin giderilmesi taleplerinin konuşulduğu ziyaretlerde sorunların çözüme kavuşturulması için ilgili yerlerle gerekli görüşmelerin yapılacağı ve takipçisi olunacağı milletvekili Üstün tarafından dile getirildi.

  Tüm sıkıntıların bu yıl içinde çözülmesinin zor olduğunu söyleyen Üstün, öncelikli ihtiyaçların bu yıl ve diğer eksikliklerin bir sonraki yıllarda giderileceğini vurguladı. Dernek ziyaretlerinden sonra Gümüşhane Polisevi ve kıraathaneleri de ziyaret eden Üstün, çay bahçelerinde  halkla bir araya gelerek vatandaşlarla birtakım söyleşiler yaptı.
Gönderen M Yücel ERGİN, Çarşamba, 23 May 2012 22:49, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ...

   Torul Demirkapı köyü sakinlerinden Davut AYDIN'ın eşi Ömer, Bedir, Fahrettin,Seyfettin Aydın ve rahmetli Şahinde Turhan'ın anneleri Hanım Aydın hakkın rahmetine kavuşmuştur.
   Cenazesi bugün Kemaliye camiinde kılınacak öğlen namazına müteakip aynı köyde toprağa verilecektir. Merhumeye Cenab-ı Allahtan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz. 01.04.2012 
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazartesi, 02 Nisan 2012 09:26, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KADIN ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANLIĞINA ŞAHİNDE TURHAN SEÇİLDİ

       Gümüşhane Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu ilk toplantısını 4 Mart 2011 Cuma günü Kent Konseyi’nde yaptı. Toplantıya, kadın çalışma grubuna üye olan 26 kişiden 20’si katıldı.

       Kadın çalışma grubunun ilk toplantısına başkanlık yapan Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir; kadın çalışma grubunun Gümüşhane’de kadınların yararına önemli çalışmalar yapacağına inandıklarını belirttikten sonra, gönüllülük esasına dayalı bir çalışma içinde olan Gümüşhaneli kadınlara teşekkür etti.

        Kent konseyi başkanı Hasan Pir, başkan vekili Ömer Salantur ve üye Yasemin Köksalan’ın oluşturduğu divan tarafından yönetilen seçimler sonunda; kadın çalışma grubu başkanlığına Ekin Gazetesi sahibi emekli öğretmen Şahinde Turhan, sekreterliğe Gümüşhane Belediyesi Özel Kalem Müdürü Arife Eleman, Başkan vekilliğine ise emekli öğretmen Müzeyyen Özyurt oy birliği ile seçildi.

        Kadın çalışma grubu başkanlığına seçilen Şahinde Turhan yaptığı teşekkür konuşmasında; kadınlar olarak Gümüşhane’ye hizmet etmek istediklerini, bunun için kent konseyinin kendileri için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

        Kent konseyi kadın çalışma grubu şu üyelerden oluşuyor:  Arife Eleman, Asuman Dabağ, Aysel Akçay, Ayşe Sağırkaya, Ezel Evrim Kara, Fatma Can, Gökçe Hilal Kocagöz, Leyla Bostancı, Muazzez Savaş, Müzeyyen Özyurt, Nurten Çavuşoğlu, Saime Şahinöz, Sevgi Türkfiliz, Şahinde Turhan, Ülkü Araz, Vildan Çelik, Yasemin Kolotoğlu, Esra Özgen, Türkan Günday, Ayşegül Turhan, Hava Aydurmuş, Yasemin Köksalan, Güler Erkan, Yeşim Çetin, Hülya Karabulut, Şükriye Karabulut.Gönderen M Yücel ERGİN, Pazartesi, 07 Mart 2011 09:18, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GÜMÜŞHANE "YEREL GELİŞİM"LE KANAL 9'DA

  Merkezi İstanbul’da bulunan Gümüşhane İktisadi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (GİYAD) Başkanı Yüksel Yalçın tarafından hazırlanan “Yerel Gelişim” adlı program, Kanal 9 ekranlarında yayınlanacak.


        İlk programını 10 Kasım günü yapacak olan “Yerel Gelişim” 12 hafta boyunca çok çeşitli konuları ele alarak aynı ekranda devam edecek.


       Konuyla ilgili yaptığı açıklamada programın bölgesel gelişim tabanlı ülkenin gelişimi formatında olduğunu belirten GİYAD başkanı Yalçın, bölgesel gelişimin yerelinde de Gümüşhane’yi konuşacaklarını belirtti.


       Kentin kaynaklarının markalaşmasında ve gelişimde medyanın öneminin ihmal edilemeyeceğinin altını çizen Yalçın, Gümüşhane’nin teknik problemlerine açık oturum formatında gelişim çözümlerini tartışacaklarını belirterek, program formatında yer alan konuları şöyle sıraladı: “Gümüşhane sanayisi, Tarım ve Hayvancılık, Turizm ve Kültürel değerler, Gümüşhane’de Spor, Sağlık, Eğitim, Yerel Yönetimler, Gümüşhane Üniversitesi ve Meslek Yüksek Okulları, İl Özel İdare, Barajlarımız, Madenlerimiz ve Gümüşhane Gümüşü, Sanayi ve Ticaret Odası, Sanayi ve İş Adamları Derneklerimiz, Federasyonlarımız, Odalarımız, Sanatımız-Sanatçılarımız, Medyamız gibi Gümüşhane’nin gelişimindeki öncü sorumlu organizasyonlar ve uygulamalar”


        Program formatında yer alan konuları Vali Enver Salihoğlu, Milletvekilleri Doç.Dr. Kemalettin Aydın, Prof. Dr. Yahya Doğan olmak üzere Belediye Başkanları, bürokratlar, kurum yöneticileri ve başkanlarını konuk alarak konuşacaklarını belirten Yalçın, program akışı içerisinde e-posta ve telefon aracılığı ile konunun içeriğine paralel olarak canlı bağlantılar kurulacağını ve Kanal 9’un Gümüşhane temsilcisi ile canlı bağlantı sağlanarak Gümüşhane’de haftanın öne çıkan konuları ve haberlerinin alınacağını söyledi.


       Bu süreçte Gümüşhane’de ki güncel haber niteliği taşıyan konuların Kanal 9’da haber olarak yayınlanarak, sorunların ulusal basına taşınmasına Kanal 9’un da katkı sağlayacağını ifade eden Yalçın, “Programımız bir yönüyle de,  gelişmiş ülkelerdeki da fikir platformları, stratejik düşünce merkezleri, gibi sivil fikirlerin gündeme alınarak tartışılması, fikirlerin projelere dönüştürülmesi ve bu şekliyle girişimcilere ve resmi kuruluşlara uygulamaya alınması bakımından katkı sağlamış olabileceğini ümit ediyoruz. Bir nevi gelişim gönüllüğü hareketi gibi. Programımızı politize etmeyeceğiz. Tüm siyasi düşüncelere eşit mesafede bir yayın politikası olacaktır. Bunu taahhüt ediyoruz, konuklarımızı ve canlı bağlantılarımızda bu ilkemizi muhafaza etmeye çalışacağız.” dedi.


       Gelecekte hedeflerinin, Gümüşhane’nin yerel bir televizyonunun olmasına dönük adımların yavaş yavaş atılmak sureti ile Türkiye’deki tüm Gümüşhanelilerin katkıları ile Gümüş TV veya Kanal 29’u kurabilmek olduğuna değinen Yalçın, “Her program çekimimiz www.yerelgelisim.com  adresinde internet ortamında yayınlanacaktır. Programa, akışı içinde-posta ile katılmak isteyenler yukselyalcin@gmail.com veya yerelgelisim@kanal9.com.tr adresine yazabilirler. Programın içeriğine, formatına dönük katkı sağlamak isteyen değerli hemşerilerimizin bu e-posta adreslerinden katkılarını beklediğimizi de ifade etmek istiyoruz. Programda gerek jenerikle gerekse akışında kullanacağımız Gümüşhane’nin tanıtım videolarına ihtiyacımız vardır. Bu arşive sahip olan hemşerilerimizden bu konuya katkı beklentimizi de ifade etmek istiyoruz. Ayrıca programa katılacak konuklarımıza, içerik ile ilgili taslak metinler gönderilmiş olup önümüzdeki günlerde, konuklarımızla program içeriklerinin detayları bizzat iletişim kurularak netleştirilecektir.” dedi.


       GİYAD Başkanı Yüksel Yalçın, tüm hemşehrilerinin uydu alıcılarında  Kanal 9’u TURKSAT 3A BATI BANDI / FREKANS:12729 / SEMBOL:30000 / FEC:5/6 / POLARİZASYON:VERTICAL(DİKEY) olarak ayarlamalarını beklediğini ve 10 Kasım Çarşamba günü saat 22.00’dan itibaren Kanal 9 ekranlarına beklediğini ifade etti.
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazartesi, 25 Ekim 2010 20:06, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GÜMÜŞHANENİN PARLAYAN YILDIZI GİYAD’IN TEMSİLCİLERİ

    GİYAD kendi bölgesi dışındaki merkezlerle iletişimini aktifleştirmek için Yönetim Kurulu kararı ile bölge temsilcilerini belirledi. İşte Gümüşhane'nin Parlayan Yıldızı GİYAD ın temsilcileri;


İSTANBUL
-Avcılar         : Necati KAYA
-Esenyurt        : Rahim EKMEN
-Bahçelievler   : Faruk KUŞ
-Bağcılar       : Bayram KAYA
-Anadolu YAKASI : Orhan CELEP


Trabzon   : Ali ÇELİK-Tahsin KALKAN
 
Ankara    : Metin YILDIRIM- Adem EZBER  


Antalya   : Muzaffer Merdan


Tekirdağ  : Ali VASFİ ESKİCİOĞLU


İzmir   : Ünal ULUTAŞ 


Şiran     : Hekim ŞAHİN


Gümüşhane :Kurtuluş MERDAN -Mehmet Yücel ERGİN


www.giyad.org
Gönderen M Yücel ERGİN, Salı, 21 Eylül 2010 12:53, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KÖYLÜMÜZ TRABZON GEÇNLİK MERKEZİ TEMSİLCİSİ ÇAĞRI ERDEN ANKARA'DAYDI

   Trabzon Gençlik Merkezi gönüllü çalışanlarımızdan Köylümüz Nihat Yıldız ERDEN'in oğlu Çağrı ERDEN, Trabzon'u temsilen gittiği Ankara'da kendisi gibi yurdun değişik yerlerinden gelen gençlerle bir araya geldi.


   İlk olarak TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali ŞAHİN, daha sonra Başbakan Vekili Sayın Bülent ARINÇ,Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanı Adnan Gül'ü ziyaret etti. Gençler, son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.


   Ankara'da bulundukları süre içerisinde gençliğin sorunları ve çözüm önerileri üzerinde çeşitli görüş alışverişlerinde bulunduklarını belirten Erden, Trabzon temsilcisi olarak Ankara'ya gitmekten şeref duyduğunu ifade etti. 


KAYNAK:


http://www.trabzongm.com/trabzon-temsilcimiz-ankaradaydi/134/
Gönderen M Yücel ERGİN, Cumartesi, 26 Haziran 2010 22:19, Yorumlar(0), Hepsini Oku
OLGUN'DAN FESHANE TEŞEKKÜRÜ

   İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Vahit Olgun, 21-23 Mayıs tarihleri arasında Eyüp Feshane’de yapılan 3.Gümüşhane Tanıtım Günleri programı nedeniyle teşekkür mesajı yayınladı.


       Olgun mesajında Gümüşhane Valiliği, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası ile GÜDEF tarafından organize edilen bu programda emeği geçen GÜDEF Yönetim Kurulu üyeleri ile Federasyona bağlı  derneklerin görevli ekiplerine, İstanbul da bulunan tüm İl, İlçe, Belde ve Köy dernek başkanları ve yönetim kurulu üyelerine Gümüşhane Valiliği  ve mahiyetindeki programa destek veren tüm görevlilere teşekkür etti.


      GÜDEF Başkanı Vahit Olgun, Feshane tanıtım günleri süresince Mavi Karadeniz televizyonundan yapılan yayının dışında program öncesinde yoğun bir medya tanıtım programı yaptıklarını belirterek, yapılan çalışmaları şöyle sıraladı: “Mavi Karadeniz TV’den 5 hafta boyunca  toplam 14 saat canlı dernek başkanlarımızın  ve yerel sanatçılarımızla yapılan canlı program. Mavi Karadeniz’den günde 20 şer dakika olmak üzere yayın gününe kadar 16 saat VTR si yayınlanmıştır. Ayrıca Mavi Karadeniz dışında 6 ulusal kanalda toplam 12 saat olmak üzere tanıtımlar yapılmış. İstanbul’da 2000 adet Belediye ve Halk Otobüslerin de 1 hafta süreyle afişler asılmış. Yine İstanbul da 1240 ayrı noktada bez afişler asılmış. İstanbul eksenli yayın yapan 4 radyoda toplam 12 saat tanıtımlar yapılmış. 24000 el broşürü basılmış ve derneklerimize dağıtılmıştır.”


      Üç günde yaklaşık 25 bin kişinin Feshane tanıtım günlerine fiilen katıldığını, televizyon ekranlarından ise yüzbinleri aşan bir kitleye Gümüşhane şöleni yaşatıldığını belirten Olgun, programa ayrıca 70’i Gümüşhaneli olmak üzere toplam 84 firmanın katılarak ürünlerini ve firmalarını tanıtarak, birbirlerinin müşterileri olma konusunda girişimlerde bulunduklarını belirtti.


       Programın maddi yüküne katkı vermek, ticari avantajı bir kenara bırakarak hemşehrilik duygusunu ifade etmek adına katılan firmalara özelikle teşekkür eden Olgun, şunları söyledi: “Dünyada stratejik kalkınmada temel unsur, pazarlama ve tanıtım üzerinedir.Yerelde ve ülke genelinde de  iktisaden kalkınmanın temel dinamikleri, değerlerin tutundurulabilmesi, ilgi odağı oluşturabilmek,  bir çekim merkezi yaratmak dolayısı ile markalaşmaktır. Bizlerde geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Gümüşhanemizin gerek sosyo kültürel değerleri, tarihi ve turizm değerleri, yerel doğal-organik ve sanayi ürünleri başta olmak üzere tanıtma fırsatı bulduğumuz Feshane de bu saydığımız hususlara elimizden geldiği kadar önem göstermeye çalıştık. Ayrıca Gümüşhanemizin sorunları ve Çözüm önerileri Başlığı altında da bir panel düzenleyerek Gümüşhanenin bürokratları ve seçilmişlerinin yanından sivil insiyatif gözüyle değerlendirme fırsatı bulduk ve bunları Gümüşhaneli hemşerilerimizin önünde sizlerle birlikte paylaştık. GÜDEF olarak bütün heyecanımız, Gümüşhanenin sanayi, iktisadi, turizm, sağlık, eğitim, ulaştırma  v.s konularda gelişimi adına gündemdeki konuları canlı ve diri tutabilmek ve  tüm süreçleri siyasilerimiz-bürokratlarımızla birlikte takip etmektir. Bizim konuları ele alış formatımız da, hassasiyetimizde arzumuz da tamamen bu amaca hizmet etmektir. Program içeriklerinde de ifade ettiğimiz, Köse Havaalanı projesi, Demiryolu Projesi, Süleymaniye Turizm Merkezi projesi  gibi daha bir çok konu de bu sayılan amaçlara hizmet eden projelerdir. Programın akışı içerisinde hizmetlerde, ikramlarda vesair hususlarda  aksamalar olmuş olabilir, eksikliklerimiz olabilir, eksikliklerimizi bizim güzelliklerimiz hepimizin olsun. Ancak bir aylık hazırlık süreci olan bu programda bilmenizi istediğimiz bir şey var ki, Gümüşhane organizasyonların kalitesinin artması için hepimiz salihane duygularla inanın geceli gündüzlü samimiyetle çalıştık. Eksikliklerimiz ve tavsiyelerini bir sonraki programlarda daha güzellerini  yapmamız  için önemsiyoruz. Sanat ve müzik dünyamıza yeni katılan genç kardeşlerimizle birlikte hem taze kan girişi sağlanması bakımından hem de yeni yüzlerin zenginliği aynı zamanda yerel müziğimizi de bir katkıdır. Bu yüzden programda sanatçılarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.Üç gün süre ile program akışını aksatmadan tam bir profesyonel mantıkla sunum yapan sunucularımız ki ikiside değer verdiğimiz hemşehrilerimiz den dir Veli Yılmaz ve Sema Şeker e ayrıca yayıncı kuruluş olan Mavikaradeniz ekibine, tanıtım günlerine yaklaşık bir ay kala gerek web sitelerinde gerekse gazetelerinde haber ve duyuru yaparak “ Gümüşhane tanıtım günleri” nin tanıtımına katkıda bulunan değerli basın mensuplarımıza; Gerek Gümüşhane den gelen gerekse İstanbul dan katılan emek veren, ilgi gösteren heyecanımızı paylaşan ; Sn.Valimiz,  Sn.Bakanımız, Sn. Milletvekillerimiz, Sn. İl İlçe Belediye Başkanlarımız, Sn.Bürokratlarımız, Sn. Gümüşhane Ak Parti İl Başkanımız, Sn. Ak Parti Şiran İlçe Başkanımız STK mızın kıymetli başkanları ve Yöneticilerine teşekkür ediyoruz.Ayrıca programımızdan bir gün önce  Zonguldak daki madenci kardeşlerimizin kayıpları  hepimizi derinden üzmüş,ülkemizi ve bizleri acıya boğmuştur.Merhumlara yüce Allah’tan rahmet ailelerine de bir kez daha sabırlar diliyoruz.  Sağlıklı ve huzur dolu yarınlar diliyorum.”
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 03 Haziran 2010 10:20, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Prof.Dr.Zafer ULUTAŞ:SAANEN KEÇİSİ PROJESİ

Tokat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Zafer Ulutaş Gümüşhane Şiran bölgesi için yetiştirilmesi düşünülen Saanen keçisi projesi ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. Prof.Ulutaş, bu alandaki çalışmaların uzaktan da olsa devam ettirilmeye çalışıldığını belirtirken Gümüşhane Valiliği ve GÜSİAD, İl Özel İdaresi ilede fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi. Ulutaş, ayrıca AB fonlarından proje kapsamında yararlanmak istediklerini kaydetti.


DÜŞÜNCE PLAN AŞAMASINDA


"Şu anda bir plan aşamasındayız. Şiran Vakfı aracılığı ile çalışmalarımız o bölgede devam edecek. Gümühaneli işadamı Ali Beyaz, ŞEKAV Genel Sekreteri Ramazan Kahveci'de bu proje ile yakınen ilgilenen değerli arkadaşlarımız. Sanırım kısa bir süre içerisindede bir ziyaretimiz olacak. Saanen keçisi laktasyon (sağım döneminde) yılda 400 ila 500 kg süt veren bir hayvan. Ortalama günde 2.5 kg süt veriyor. Bunların sağım süresi de 220 ila 270 gün arasında değişir. 270 ila 2.5 çarparsanız zaten ne kadar bir süt verdiğinide hesaplarsınız ve ortaya çıkar. Bu hayvanlarda gebelik süresi ortalama beş aydır. Bu hayvan (saanen keçisi) süt hayvanı olduğu için doğuran hayvanı biz yılda iki defa doğurturmayız. Çünkü gebelik süresi de beş aydır. İkinci bir gebelik süresi içinde beş ay kalır. O zaman bu hayvanı iki ay gibi sağmak gibi bir durum ortaya çıkarki bu sağlıklı olmaz."


GÜMÜŞHANE VALİLİĞİ GÜSİAD İLE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAĞIZ


"Uzaktan bir şeyler yapmak çok zor gibi gözüküyor. İkinci bir inceleme için geleceğiz, kısmet olursa bir bakalım. Tokat'ta AB Projeleri ile ilgili olarak bir proje yapmıştık, onu değerlendirdik, şimdi sonuçlarını bekliyoruz. Bu projemizde keçi üzerine oldu, Tokat'ın belli bölgeleri için. Kafamızda oluşturduğumuz düşüncelerimiz var. Sosyal yükü azaltmaya yönelik projelerimiz var. Tabi proje üretirken önemli olan kaynaklarınıda bulabilmek. Gümüşhane Valiliği ve GÜSİAD'la birlikte istişarelerimiz bu konuda devam edecek"


Kimdir ULUTAŞ ?


    1960 yılında Gümüşhane Dörtkonak köyünde doğmuşum. İlk öğrenimimi Gümüşhane’ de orta ve lise öğrenimimi İstanbul Sefaköy lisesinde bitirdim. 1984 yılında Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimi müteakip bir süre (1.2.1986-12.4.1987) Nevşehir Yem Fabrikasında İşletme şefi olarak görev yaptım. Daha sonra Tarım Bakanlığı Kars Tarım İl Müdürlüğünde, 1988 yılında da Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde göreve başladım. Tarım Bakanlığı tarafından Hayvan ıslahı konusunda Master ve Doktora eğitimi için 1994 yılında yurtdışına (University of Wales, Galler, UK) gönderildim. Yurtdışı eğitimimi Eylül 1998 de tamamlayarak döndüm. Ayrıca Tarım Bakanlığı tarafından 1988 yılında İCARDA da (Suriye) 4 ay Hayvancılık, 1992 yılında İskoçya da 2 ay süreyle Süt sığırcılığı ve 1997 yılında Almanya da (11-15 Ağustos, 1997) hayvan ıslahı konularında teorik ve pratik kurslara katıldım. 1999 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesine Yrd. Doç. olarak atandım. 7 Nisan 2003 tarihinde yapılan Doçentlik sınavını başararak Doçent unvanı aldım. Halen Zootekni bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım...
Gönderen M Yücel ERGİN, Salı, 01 Haziran 2010 10:15, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GÜMÜŞHANE'DE KÖYLER ARASI MASA TENİSİ TURNUVASI YAPILACAK

      Gümüşhane Masa Tenisi İl Temsilcisi Ekrem Sebat Turan, 2010 yılı faaliyet programında yer alan köyler arası 19 yaş ve üstü gençler ve büyükler masa tenisi turnuvasının 14 Haziran tarihinde başlayacağını söyledi.


      Turan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl başlatılan turnuvanın bu yıl da devam ettirileceğini, dereceye giren sporculara Muhtarlar Derneği tarafından ödül verileceğini belirtti.


       Yarışmaya en az 3 olmak üzere 5 sporcu ile iştirak edebileceklerini belirten Turan, yarışmacıların köy muhtarlarından yazılı belge ve köy nüfuslarına kayıtlı olma şartı ile kimlik fotokopisinin yeterli olacağını ifade etti.


      Şartları uyan herkesi yarışmaya davet eden Turan, mesai saatlerinden sonra yapılacak müsabakalarda dereceye girenlere çeşitli ödüller verileceğini de sözlerine ekledi.
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 27 May 2010 11:14, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GÜMÜŞHANE’DE YURT-KUR ÖĞRENCİLERİ İÇİN MÜZİK EĞLENCE PROGRAMI

     Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Gümüşhane Yurt-Kur Müdürlüğü tarafından müzik eğlence programı düzenlendi.
      Sema Doğan Parkı salonunda düzenlenen programa Gümüşhane Yurt-Kur Müdürü Süleyman Turhan, GTSO Başkanı İsmail Akçay, Tekke Belediye Başkanı Gürsel Şeyhoğlu, Gümüşhane Üniversitesi daire başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Gümüşhane Yurt-Kur Müdürü Süleyman Turhan, yurtların aynı zamanda yeni ufuklar demek olduğunu belirterek, 1986 yılında açılan Gümüşhane yurdunda bugün 1296 öğrencinin barındığını söyledi. Turhan, düzenledikleri müzik-eğlence programın amacının gençlerin birlik, beraberlik ve dostluk bağlarını kuvvetlendirmek, eğitim döneminde yorgunluklarını kısmen de olsa gidermek olduğunu ifade etti.
     Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay ise konuşmasında öğrencilere hitaben, “Sizler hepiniz Gümüşhanelilerin gözbebeği ve emanetlerisiniz. Sizlere en iyi şekilde ev sahipliği yapmak bütün Gümüşhanelilerin görevidir. Gümüşhane Türkiye’de eğitim iklimi bakımından ön sıralarda olan bir ildir. Gümüşhane Üniversite ile tanışan genç bir ildir. Yeni tanışmış olmasına rağmen Gümüşhane eğitim ve öğretime yabancı olmayan bir ildir” dedi.
    Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği gecede yapılan konuşmaların ardından solo türküler, ikram, müzik eğlence ve halk oyunları gösterileri sergilendi.
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 29 Nisan 2010 10:45, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KÖYLÜMÜZ METE BALKİ'NİN RESİM SERGİSİ 5 MAYISA KADAR DEVAM EDECEK

     Eskişehir ilinde  Arife Mah. Sencer Sok. No:1 Taşbaşı Büyükşehir Kültür Merkezin Düzenlenen  Resim sergisine Köylümüz Mete Balki'ninde resimleri yer almaktadır. Proğramın 5 Mayıs 2010 tarihine kadar devam edeceği bilinmektedir.


     Kimdir Mete BALKİ ?


      1952  yılında Gümüşhane'de doğdu. İlk ve orta öğretimini Gümüşhane'de tamamladı. Gümüşhane Öğretemn okulundan mezun olduktan sonra 3 yıl ilk öğretimde sınıf öğretmeni olarak çalıştı. 1973 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesine girdi. 1977 yılında Lise öğretmeni olarak görece başladı. 1 kaç okulda öğretmenlik yaptıktan sonra Eskişehir Anadolu güzel sanatlar lisesinin kuruluşunda görev aldı, 9 yıl çalışıp emekli oldu. Halen Özel Atayurt okullarında görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmaktadır.


 


 
Gönderen M Yücel ERGİN, Çarşamba, 28 Nisan 2010 21:22, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TARİHİ İYİ OKUSUNLAR

    Gümüşhaneli halk ozanı Âşık Kul Nuri’den Ermeni Soykırımı iddialarına anlamlı cevap.


    Gümüşhane’nin yetiştirdiği ve son yıllarda birbiri ardına çıkardığı albümleri ile ses getiren halk ozanı Aşık Kul Nuri bugünlerde yeniden tartışma konusu yapılan Ermeni Soykırımı söylemlerini sert bir dille eleştirdi.
    Halk Ozanı Âşık Kul Nuri, özellikle Ermeni ve Rus askerlerinin Doğu Anadolu’da yaptığı katliamları anlatan 3. Ordu adlı çalışmasını örnek göstererek, o klibimizi bin bir emek vererek, tarihe ışık tutsun diye hazırladık. Özellikle genç nesillere ve Ermeni Soykırımı safsatalarını savunan beyinlere sesleniyorum o klibimizi izlesinler, kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya çıkacaktır derken, herkesin tarihini iyi okumasını istedi. Ünlü Ozan, Türk Milletinin hiçbir döneminde başka bir millete zulüm yaptığı görülmemiştir bilakis zulüm gördüğü tarih sayfalarının derinliklerinde anlaşılmıştır dedi.


Gönderen M Yücel ERGİN, Çarşamba, 28 Nisan 2010 09:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
AŞIKLIK GELENEĞİ ÖLMESİN..

   Gümüşhaneli ozan Aşık Kul Nuri her salı akşamı Çay TV ekranlarından Gönül Kervanı programıyla  izleyenleri ile buluşmaya devam ediyor.
     Gümüşhaneli ünlü halk ozanı Aşık Kul Nuri, aşıklık geleneğinin yaşatılması, Milli kültürün her daim genç nesiller üzerinde devam etmesi adına ÇAY TV ekranlarında her salı akşamı saat 22.00'da izleyenleri ile birlikte olmaya devam ediyor.
      Birbirinden değerli ozanları programında ağırlayan ve aşıklık geleneğinin en güzel örneklerini programında sergileyen  Kul Nuri, bu program bizim açımızdan büyük önem taşıyor. Amacımız aşıklık geleneği özellikle genç kuşaklara sevdirmek. Bunu milli bir görev olarak kabul ettik şeklinde konuştu.
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 25 Mart 2010 20:41, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ŞEHRİN TÜRKÜSÜ

   Gümüşhaneli halk ozanı Aşık Kul Nuri yepyeni albümü ile dinleyenlerinin karşısına geliyor.
    Gümüşhaneli halk ozanı Aşık Kul Nuri son albümü Şehrin Türküsü ile dinleyenlerine yeniden merhaba demenin gururunu yaşıyor. Gümüşhaneli sanatçı, yıllardan beri süregelen aşıklık geleneğinin en iyi eserlerini bu abümümde topladım derken, Gümüşhaneli hemşerilerinden de ilgilerini beklediğini  ifade etti.
     Bir tarafta aşıklık geleneğini sürdürmeye çabalayan bizler bir taraftan verilen binbir emeğin sonucu bu albümü meydana getirdik diyen aneliler Derneği Gençlik Gecesi, 7 Martta Güdef Bağcılar Organizasyonu, 10 Martta Erzurum Belediyesi etkinlikleri, 19 Martta Ordu Üniversitesi Aşıklar Şöleni, 29 Martta Ankara GÜ Aşıklar Şöleninde sahne alacak.
Gönderen M Yücel ERGİN, Salı, 02 Mart 2010 10:11, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GÜMÜŞHANE BU AKŞAM KANALTÜRK'TE

    Kanaltürk Televizyonunun sevilen gezi programı “Dolu Dolu Anadolu”da bu hafta Gümüşhane işlenecek.
    Programın yapımcısı ve sunucusu Mert Savaş’ın geçtiğimiz hafta Gümüşhane’ye gelerek, köylerde ve bazı tarihi-turistik mekanlarda çekimler yapmasının ardından program Çarşamba günü saat 21:30’da Kanaltürk televizyonunda yayınlanacak.
    Aynı programın tekrarı ise Cumartesi günü saat 16:15’te yayınlanacak.
    Gümüşhane’den ve insanlarından oldukça etkilendiğini söyleyen sunucu Mert Savaş, “Bizim programımızın formatında yöre halkı ile röportaj yaparak ilginç hikayeleri izleyenlere aktarıyoruz. Bugüne kadar güzel ülkemizin çok değişik yerlerine gittim. Gümüşhane kendine has özellikleri olan ufak bir Anadolu şehri. Coğrafi olarak küçük olmasına rağmen insanlarının gönüllerinin okyanuslar gibi olması beni çok etkiledi. Kaldığımız 3 günlük süre içerisinde köyünden kentine birçok bölgeye gittik. Özellikle Karaca Mağarası büyüleyici bir güzelliğe sahip.” dedi.
Gönderen M Yücel ERGİN, Salı, 23 Şubat 2010 20:28, Yorumlar(0), Hepsini Oku
9 Sayfalar 1 2 3 4 5 ... Son »


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it