DÖRTKONAK KÖYÜNÜN İLK,TEK, DOĞRU, DÜRÜST, TARAFSIZ VE GÜMÜŞHANE'NİN EN BÜYÜK KÖY SİTESİ - Haberler - KÖYÜMÜZDEN HABERLERİMİZ

Son mesaj - Gönderen: M Yücel ERGİN - Cuma, 04 May 2012 12:23
"Düşmanın yoksa, Hayatta hiç başarılı olamadın demektir.."
Haberler

Haberler->KÖYÜMÜZDEN HABERLERİMİZ   
GEÇMİŞ OLSUN TURHAN

  Köyümüz sakinlerinden rahmetli Aydın Turhan'ın eşi Selfinaz Turhan rahatsızlığı nedeni ile Ankara'da bel fıtığı ameliyatı oldu.
  Kendisine geçmiş olsun der, acil şifalar dileriz.
  Selfinaz TURHAN: 0 535 489 48 25
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 27 Eylül 2012 09:23, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GEÇMİŞ OLSUN UĞUR

   Köyümüz sakinlerinden Turan Uğur'un oğlu Ömer Uğur rahatsızlığı nedeni ile Gümüşhane Devlet Hastanesinde ameliyat olmuştur.
   Kendisine geçmiş olsun der acil şifalar dileriz.

Turan Uğur: 0 539 775 58 25
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 20 Eylül 2012 10:41, Yorumlar(0), Hepsini Oku
EĞLENCELER İPTAL OLDU

    22-23 Eylül 2012 Cumartesi ve Pazar günü yapılacak olan 22 Eylül Cumartesi günü Rahim Çakır'ın oğlu Oğuzhan Çakır'ın erkek kına gecesi ve 23 Eylül Pazar günü yapılacak olan Metin Balki'nin oğlu Süleyman Balki'nin erkek kına gecesi 18/09/2012 tarihinde trafik kazasında kaybettiğimiz Rıfat Türkan'ın oğlu Ümit Türkan'ın cenazesi dolayısı ile iptal edilmiştir.
    24 Eylül Pazartesi günü saat 19:00'da Halk Eğitim Merkezinde Metin Balki'nin oğlu Süleyman Balki'nin düğünü ve 27 Eylül 2012 Perşembe günü Rahim Çakır'ın oğlu Oğuzhan Çakır'ın düğünü 19:00'da Halk Eğitim Merkezinde yapılacaktır.


TÜM KÖYLÜLERİMİZ DAVETLİDİR
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 20 Eylül 2012 10:36, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Türkan Son Yolcuğuna Uğurlandı

 Gümüşhane Belediye Başkanlığı makam şoförlerinden Ümit Türkan (40) son yolculuğuna sevenlerinin dualarıyla uğurlandı.
Gümüşhane Belediye Başkanlığı makam şoförlerinden Ümit Türkan (40) son yolculuğuna sevenlerinin dualarıyla uğurlandı.

Yıllık izinin geçirdiği Bursa’dan İstanbul’a giderken Gemlik ilçesinde meydana gelen trafik kazası sonucu doğum gününde hayatını kaybeden Türkan için ilk tören Gümüşhane Belediye Başkanlığı önünde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mustafa Canlı ve mesai arkadaşlarının katıldığı törende Belediye Meclisi üyesi Muhammed Devran tarafından dua yaptırıldı.

Buradaki törenin ardından Kemaliye Camii avlusuna getirilen Türkan’ın cenaze namazı cami içinde ve avlusunda yüzlerce kişinin saf tutmasıyla kılındı. Babası Rıfat Türkan ve yakınlarının güçlükle ayakta durduğu cenaze namazında Belediye Başkanı Mustafa Canlı’nın da en yakın mesai arkadaşını kaybetmenin üzüntüsü ile oldukça bitkin olduğu gözlendi.

Öğle namazının ardından İl Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş tarafından kıldırılan cenaze namazına Vali Dr. Yusuf Mayda, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, çevre il ve ilçelerin belediye başkanları, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkan’ın cenazesi namazın ardından dualar eşliğinde Emirler Mezarlığında ki aile kabristanına defnedildi.
Uzun yıllardan beri Belediye Başkanı Mustafa Canlı'nın makam şoförü olarak çalışan Ümit Türkan'ın, evli ve 2 çocuk babası olduğu, evin de tek erkek çocuğu olduğu öğrenilirken, Gümüşhane'de çok sevilen Türkan'ın ani ölümü herkesi derinden etkiledi.RIFAT TÜRKAN: 0 537 599 42 83
Gönderen M Yücel ERGİN, Çarşamba, 19 Eylül 2012 14:37, Yorumlar(0), Hepsini Oku
EN ACI ÖLÜM

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı'nın makam şoförlerinden Rıfat Türkan'ın oğlu Ümit Türkan (40), Bursa’da geçirdiği trafik kazası sonucu doğum gününde yaşamını yitirdi.

Edinilen bilgilere göre yıllık iznini geçirmek üzere eniştesi Necati Çiftçioğlu ile Bursa’da bulunan Türkan, İstanbul'a giderken sabaha karşı Gemlik ilçesi sınırlarında kaza yaptı. İhtiyaç molası verdiği sırada sürücüsü olduğu araçtan inmeyen Türkan, bu sırada yoldan geçen bir tırın çarpması sonucu ağır şekilde yaralandı. Kazanın ardından hastanede tedavi altına alınan Türkan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Türkan’ın bugün doğum günü olduğu öğrenilirken, Belediye Ba
şkanı Mustafa Canlı ve beraberindeki heyet evine giderek ailesine acı haberi verdi.
 
Türkan'ın, Hasanbey Mahallesi Kayalık semtindeki evinden ağıtlar yükselirken, AK Parti İl Başkanı Ercan Çimen ve Türkan ailesinin çok sayıda yakını da taziye için eve akın etti.
Gönderen M Yücel ERGİN, Salı, 18 Eylül 2012 08:54, Yorumlar(0), Hepsini Oku
62 Yıldır Dünyayı Not Ediyor

  Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dörtkonak köyünde yaşayan 87 yaşındaki Ali Ergin, 62 yıldır köyüne yağan her santim kar yağışından, doğan-ölen, evlenen herkesi not ediyor.

Eşiyle birlikte köyde yaşayan ve Ali Çavuş olarak anılan Ali Ergin’in yazma merakı babasına sorduğu bir soruyla başladı. Babasının telkiniyle birlikte onun söylediklerini not etmeye başlayan Ali Çavuş, o günden sonra köyünde, şehrinde, dünyada olan herşeyi defterlerine not etmeye başladı. Nereye giderse gitsin defterini yanından ayırmayan Ergin, geçtiğimiz yıl Bursa’da ameliyat olduğu sırada bile defterinin baş ucunda olduğunu söyledi.


Bugüne kadar kızıpta yaktığı hiçbir defterinin bulunmadığını kaydeden Ergin, eskiden not tuttuğu cep ajandalarını yer sıkıntısından dolayı yaktığını ama büyük boy ajandaları sakladığını belirtti. 7 çocuk, 25’den fazla torun sahibi olan Ergin, torununun çocuğunu gördüğünü ve sağlığının yerinde olduğunu dile getirdi.


"O RÜTBEYİ SANA BABAN MI VERDİ?"


Otuz ay süren askerliği sırasında bir anısını paylaşan Ergin, isminin Ali Çavuş kalmasının sebebini şöyle açıkladı: “Birgün mevzideyim. Tatbikattayız ve manevra var. Bir baktık ki 5-10 atlı süvari geliyor. Benim olduğum yere yaklaştılar. Gelen ordu komutanıymış. ‘Çavuş’ diye bağırınca mevziden sıçradım. ‘Emredin Komutanım’ dedim ‘Ali Ergin’. ‘O rütbeyi sana baban mı verdi? Onu sana ordu verdi. Kimse elinden alamaz’ dedi. O günden sonra herkes bana Ali Çavuş demeye başladı.”


Köyü ve şehrinin yanısıra dünya genelinde yaşanan büyük olayları da kaydeden Ergin, sıkı bir haber takipçisi. 1950 yılından beri defterlerine not tuttuğunu, o tarihten önce köyünde yaşananları da yaşlılardan alıp defterlere kaydettiğini belirten Ergin, “O tarihten itibaren harfiyen hiç şaşmadan yazdım. Defterlerde ABD’de uçak düştüğünden, Japonya’da meydana gelen depremlere, çatışmalara, gemi batıklarına kadar herşey yazılı. Bunların yanında köyümde kim evlendi, kim öldü, ne kadar kar yağdı, kaç santim kalınlığında gibi herşey günlük olarak yazılmıştır.”


“Tarihe gelende benimle çok kişi tartışamaz” diyerek iddiasını ortaya koyan Ergin, “Bilenle bilmeyen bir olmaz” diye konuşan Ergin, “Şuanda elimde 40’ın üzerinde defter var. Babam Rus Harbinde asker idi. Sordum ona nerede askerdiniz diye? O da bana çıkar defterini dedi. Bende o anlattı yazdım. O günden beri herşeyi yazarım.” şeklinde konuştu.


Eşinin evlendiklerinden beri defter tutmasının kendisini rahatsız etmediğini belirten hayat arkadaşı Fikriye Ergin ise “Ben Ali beye, ‘Sen okusa idin Cumhurbaşkanı da olurdun, Başbakan da olurdun. O notların günlükçüsü nerde?’ diye söyledim o da bana ‘Ben itibar kazanıyorum’ diye cevap vermişti.” dedi.


Gönderen M Yücel ERGİN, Pazartesi, 10 Eylül 2012 14:37, Yorumlar(0), Hepsini Oku
90 YIL ÖNCE KULLANILAN KUYUNUN BİR KISMI HALA AYAKTA

  Gümüşhane’nin eski yerleşim yerinden Harşit vadisine taşındığı dönemde binalarda kullanılan kirecin 18 kilometre uzaklıktaki Dörtkonak köyü sınırlarında bulunan kireç kuyusundan temin edildiği anlaşıldı.

  Köyün önde gelenlerinden 79 yaşındaki emekli öğretmen Hüseyin Ergin, köyün yaylalarında bulunan Piriçli boğazı mevkiinde ki kireç kuyusunun hikayesini babasından ve kuyuyu yakan vatandaşlardan dinlediğini söyledi.

  Süleymaniye Mahallesinden Harşit Vadisinde bulunan şimdiki yerleşim yerine taşınan şehirde yeni yapılan binaların kireç ihtiyacının Dörtkonak köyü kırsalında 2 bin 170 metre rakımdaki kireç kuyusundan karşıladığını ifade eden Ergin, dedesi Osman Ağa döneminde Piriçli Boğazındaki kireç kuyusunun 1924 yılındaki nüfus mübadelesinin ardından Torullu Molla Venedik tarafından yakıldığını, kuyuya odunların ise babası ve amcası tarafından taşındığını söyle
di.

  Molla Venedik tarafından kendisine yıllar önce aktarılan olayı babasına sorarak teyit ettiğini kaydeden Ergin, kireç kuyusunun yalnızca bir kez yakıldığını bildiğini ve günlerce şehir merkezine atlarla kireç taşındığını dile getirdi.

  Bölgede bulunan harabelerin de Rumlar tarafından kullanılan yaylalar olduğunu dile getiren Ergin, “Rumlar gittikten sonra dere boyuna göç eden Gümüşhane’de yeni şehir oluşumunda şehrin kireç ihtiyacı için bu kuyu bir kereye mahsus yakıldı. Kilolarla değil, tonlarla kireç taşındı şehre. Hayvanlarla günlerce şehre kireç taşındı.” dedi.

Kaynak:
http://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/gumushanenin-kirec-ihtiyaci-bu-kuyudan-karsilanmis-h2585.html
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazar, 09 Eylül 2012 22:33, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLİYORUZ

   29/08/2012 tarihinde akşam saat 19:00'da başlayan Ahmet Oğur ve Feride Soysal'ın düğünü Gümüşhane Halkeğitim Merkezi Salonunda yapıldı.
   Köylülerimizin katılımı ile coşkulu ve kalabalık geçti.
   Yeni çiftlermize ömür boyu mutluluklar dileriz.
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazar, 09 Eylül 2012 22:27, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLİYORUZ

   27/08/2012 tarihinde akşam saat 19:00'da başlayan Cemal Sadık ve Esma Demirel'in düğünü Gümüşhane Halkeğitim Merkezi Salonunda yapıldı.
   Köylülerimizin katılımı ile coşkulu ve kalabalık geçti.
   Yeni çiftlermize ömür boyu mutluluklar dileriz.
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazar, 09 Eylül 2012 22:23, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DARISI EVLİLİKLERİNE

   Köyümüz sakinlerinden Nihat Uğur'un Oğlu Vedat Uğur ile Burçin Fidan'ın  nişanı ailelerin ve köylülerimizin katıldığı bir törenle Kelkit'te yapıldı.
     Çiftimizin nişanını tebrik eder, hayırlı olmasını dileriz.
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazar, 09 Eylül 2012 22:21, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DARISI EVLİLİKLERİNE

   Köyümüz sakinlerinden Nizamettin Turhan'In Oğlu Zekeriya Turhan ile Selma Öztürk'ün nişanı ailelerin ve köylülerimizin katıldığı bir törenle Gümüşhane Fevzi Ataç Öğretmenevinde yapıldı.
     Çiftimizin nişanını tebrik eder, hayırlı olmasını dileriz.
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazar, 09 Eylül 2012 22:14, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DARISI EVLİLİKLERİNE

   Köyümüz  sakinlerinden Tayyar Demirel'in Oğlu Taner Demirel ile Bahar Patan'ın nişanı ailelerin ve köylülerimizin katıldığı bir törenle Doğankent'de yapıldı.
     Çiftimizin nişanını tebrik eder, hayırlı olmasını dileriz.
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazar, 09 Eylül 2012 22:07, Yorumlar(0), Hepsini Oku
13. YILINI RAHMETLE ANIYORUZ...
  ( Rahmetli ) Ünal ÇAKIR Kimdir?
 13. Yılını Rahmetle Anıyoruz....


    Ünal Çakır, Gümüşhane/Merkez – Dörtkonak Köyü’nde Zahide ve Hüseyin Çakır’ın üçüncü ve tek erkek çocukları olarak, 03.03.1957 yılında doğdu. İlkokulu, 3. Sınıfa kadar Dörtkonak Köyü İlkokulu’nda, 4. ve 5.sınıfları, şehire göç ettiklerinden dolayı, Gümüşhane Gazipaşa İlkokulu’nda okudu.  Ortaöğretimini Gümüşhane Orta Okulu’nda tamamladı. Lise öğrenimini bitirdikten sonra, 1974 yılında, Mareşal Çakmak Eğitim Enstitüsü’nde üniversite öğrenimine başladı. Üniversite yıllarında, çok sevdiği ve kendine hobi haline getirdiği içindeki müzik tutkusuyla, kendi kendine öğrenip çalmaya başladığı birçok enstrümanıyla hem gençleri hem kendini eğlendirirdi. Büyüklerine karşı aşırı saygılı dürüst çevresince çok sevilen biri olarak üniversiteyi başarıyla bitirdi.
      Kendi köyünden Öğretmen Saliha Çakır ile, 1978 yılında, evlendi.  Aynı yıl eşi ile birlikte, ilk iş hayatlarına Malatya’ nın Hekiman İlçesinin Güvenç Köyü’nde başladılar. Sene 1979 da Türkiye’de terörün en kötü olduğu zamanlarda, ilk iş deneyiminden 1,5 yıl sonra köyü terk ederek görevinden vazgeçmemek üzere Malatya’nın Darende ilçesinin Kuluncak Nahiyesine yerleştiler. Buradaki zaman zarfı içinde Emre adında 1 erkek ve Tuğba adında 1 kızı çocukları dünyaya geldi.
     1985 yılında tayın nedeni ile Bayburt’a gelen çiftin burada da Funda adındabir evlatları dünyaya geldi. 1989 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Dilovası Zeki Optan ilkokulunda Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Başarısından dolayı İl Milli Egitim Müdürlüğü tarafından Akşemsettin İlkokuluna müdür olarak atandı. O sıralarda Kocaeli’nin Derince ilçesinde bitmekte olan kooperatifine taşınmışlardı. Fakat yeni ev görev yerine çok uzaktı. Buna rağmen görevini yerine getirememekten hiç şikâyetçi olmadı. Son olarak görev yaptığı Körfez Sekaçocuk Dostları İlköğretim Okuluna makamından vazgeçip müzik öğretmeni olarak atanmak istemişti. Çünkü burada da bir kız çocukları dünyaya gelmişti ve artık yollar yerine eşiyle ve çocukları ile ilgilenmesinin zamanı geldiğini anlamıştı. Yeni doğan Asiye adındaki kızları ve yeni iş hayatları ile artık her şey yoluna girmişti. Bir yıl sonra okulun Müdür Yardımcılığı ünvanını almıştı. Seneler içinde başarılarından dolayı takdir ve teşekkür belgeleri ile ödüllendiriliyor, bunun yanı sıra maaşına ek aylıklarla da geçimine kolaylık sağlıyordu. Devletin bürokrasi işlerinde çalışmaktan büyük mutluluk duyuyor kendini bu şekilde çok çalışarak daha mutlu hissediyordu.
     
17/08/1999 yılında ki Kocaeli-İzmit depreminde 5 katlı evlerinin enkazında ne yazık ki hayatını kaybetmiştir. Bu depremin acısı eşi Saliha Çakır, çoçukları ve onlar gibi olan tüm depremzedelere acı ve büyük hüzün bırakmıştır. Ünal Beye Allah rahmet etsin. Nur içinde yatsın, mekânı cennet olsun. 
   Acılı ailesine sabırlar ....


Gönderen M Yücel ERGİN, Cuma, 17 Ağustos 2012 08:26, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GEÇMİŞ OLSUN CAN

   Köyümüz sakinlerinden rahmetli Ömer Can'ın oğlu Mahir Can rahatsızlığı nedeni ile ameliyat olmuştur.
    Kendisine geçmiş olsun der acil şifalar dileriz.
    Mahir CAN; 0 530 280 30 99
Gönderen M Yücel ERGİN, Salı, 14 Ağustos 2012 10:42, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DÜĞÜN VE NİŞAN TARİHLERİ

22 Ağustos 2012 Çarşamba: Teyyar Demirel'in oğlu Taner Demirel'in Nişanı (Doğankent)
   22 Ağustos 2012 Çarşamba: Nizamettin Turhan'ın oğlu Zekeriya Turhan'ın Nişanı ( Fevzi Ataç Öğretmenevi)
   25 Ağustos Cumartesi Günü Nihat Uğur'un oğlu Vedat Uğur (Kelkit)
   26 Ağustos 2012 Pazar: Muhsin Sadık'ın oğlu Cemal Sadık'ın köy düğünü
  27 Ağustos 2012 Pazar: Muhsin Sadık'ın oğlu Cemal Sadık'ın Düğünü (Halk Eğitim Merkezi)
  29 Ağustos 2012 Çarşamba: Hüsnü Oğur'un oğlu Ahmet Oğur'un düğünü (Halk Eğitim Merkezi)

(GÜNCELLENECEK)
Gönderen M Yücel ERGİN, Pazartesi, 13 Ağustos 2012 08:00, Yorumlar(0), Hepsini Oku
45 Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 ... Son »


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it